REKONSTRUKCE

Květen 2016

Co je to Custom?

27. května 2016 v 9:45 | Mazel

Co je to Custom?

Rozhodla jsem se tento článek sepsat, neboť je mezi námi čím dál více nových sběratelů a co chvíli se do mě někdo pustí, že v obchodě ho sežene za tolik a na netu za tolik, ale to že je ten kůň jiný si nevšimnou? Někteří vlastně ani nevím co to Custom znamená. V tomto článku se dovíte vše ohledně tohoto výrazu.

Custom je tedy přemalovaný model koně, jakýkoliv model. Znamená to tedy, že když koupíte model OF (oficiálně malovaný firmou, tedy originál) a přemalujete ho je z něj CM(custom).
V levo můžete vidět originální model Andaluského hřebce Schleich a v pravo můžete vidět Custom Andaluského hřebce.

Kolik takové custom stojí? To je asi nejčastější otázka. Není to nic lehkého takového koně namalovat, jedná se o dlouhý proces, náročný jak na spotřebu materiálu tak i práci. Proto bývají Customy mnohem dražší než originální modely. Je to i tím, že každý custom je jedinečný a nikdy se Vám už nepodaří stejný namalovat, maximálně podobný.

Jak je možné, že některé customy stojí méně a některé více? Je to tím, že někteří lidi co malují nemají tolik zkušenosti nebo takovu výbavu an to, aby podali tak nádherný výsledek jako zkušení ,,malíři,,.

Co custom obnáší? Můžete si jej zakoupit už hotový nebo si ho nechat namalovat na přání podle Vašeho oblíbeného koně. Modelů je vyrobeno spousta stačí najít jen ten správný a není problém. Musíte si v 1. řadě uvědomit, že se jedná opravdu o delší proces a většinou to nemá člověk hotové během jednoho dne. Jedná se třeba i o týdny nebo měsíc než je dílo hotové. Není to zrovna ani nejlevnější takže někdy CM stojí stejně jako samotný model. Při CM se spotřebují barvy, pastely, energie, potřebujete kvalitní štětce a hlavně čas.

Musíte si hlavně rozmyslet jak koníka chcete namalovat, kolik do něj chcete investovat. Někteří lidé nemají tak kvalitní CM jako ostatní, bohužel musíte uvážit i dostupnost a hlavně finance, protože takový CM model ze zahraničí bude pěkná pálka.

Nádherné Customy, které vypadají opravdu reálně a taky nestojí zrovna pár korun.
zdroj:Pinterest.com
Prvního koně malovala makehorsestuff. Druhý pochází ze stránky http://www.ansatacustoms.com/katjaus.html


Pokud by jste měli jakékoliv otázky ráda Vám je zodpovím.

Ruffian

14. května 2016 v 12:36 | Mazel |  Repliky

Ruffian

(17. dubna 1972 - 7. července 1975)
Anglický plnokrevník
Namalována na svém vlastní moldu Ruffian, byla prvním koněm na tomto moldu v roce 2006.

Jelikož si tato klisna zaslouží delší příběh, nalezneto ho pod fotkami.Majitelům a chovatelům Stuartovi a Barabře (Bobbi) Janneysouvým z farmy Locust Hill se na Claiborne Farm v Kentucky, v chovném stádě které si tam Janneysovi drželi, narodila 17. dubna 1972 v 10:10 tmavá kobylka Ruffian. Její otec Reviever z celkově 13 startů ve své kariéře plné zranění získal 9 vítězství. Ruffian byla výsledek jeho prvního připouštění. Její matka, Shenanigans, vyhrála 3 z 22 startů, a před Ruffian přivedla na svět vítěže stakes Icecapada.

Ruffian byla relativně snadno trénovatelná, na rozdíl od jejího nevlastního bratra Icecapada. Byla to uličnice, spíš jako hřebeček, než klisna. Nebyla zuřivá, ale byla tvrdá, nezávislá a svéhlavá. Na klisničku také byla dost velká. Vypadala plně, ne jako dostihový kůn, ale zbožnovala běh a měla dlouhý krok.

V péči trenéra Franka Whiteley mladšího byl její první start 22. května v Belmontu. Byl to závod pro nezvítězivší koně na pět a půl furlongu a Ruffian vyrovnala traťový rekord, když dostih uběhla za 1:03. Okamžitě byla přesunuta vzhůru do stakes společnosti a vyhrála dostih na 5 a 1/5 furlongu - Fashion Stakes v Belmontu. Janneysovi pochopili že mají něco neobvyklého. Ruffian pak vyhrála Astoria Stakes v Aqueductu opět na 5 a 1/5 furlongu, tentokrát za čas 1:02.

Vypadalo to, že s každým startem je Ruffian rychlejší. Její první pokus o 6 furlongů byl v Sorority Stakes v Monmouthu na konci července, a vyhrála ho. Dosáhla při tom velmi dobrého času 1:09. Následovalo vítězství v Spinaway Stakes v Saratoze, kde opět běžela 6 furlongů v ještě lepším čase 1:08!

Jako neporažená několikanásobná vítězka stakes, bleskurychlá, prvotřídní a šikovná, byla Rufian vybrána jako šampionka mladých klisen roku 1974. (champion juvenile filly).

Do práce se vrátila následující rok 14. dubna v 6 furlongovém Caltha Purse v Aqueductu, který vyhrála o 4 a 1/5 délky. Od té doby nadále závodila na stále delší vzdálenosti a s čím dál většími výdělky. Vyhrála 7 furlongové Comely Stakes o 7 a 3/4 délky, o deset dní později 1 míli dlouhé Acorn Stakes o úžasných 8 a 1/4 délky. Ruffian nastoupila na 9 furlongů dlouhou trať Mother Goose Stakes a domů se plavila se snadným čtrnáctidélkovým vítězstvím.

Acorn a Mother Goose Stakes představují dva krůčky k American Filly Triple Crown. Půl druhé míle dlouhé Coaching Club American Oaks je třetím krůčkem. 31 tisíc diváků chtělo být svědky toho, jestli Ruffian dokáže vyhrát tento titul a skvělá klisna nenechala nikoho na pochybách. Šla rovnou vpřed, tak jako vždycky, a odrazila všechny snahy několika¨ neodbytných následovníků. Dokonce se ani nezdálo, že by ji tato chvilková "vyzvání" opravdu rozrušila. Pouze jedna kobylka - Equal Change - se dokázala udržet v její blízkosti, ale vždy perfektní Ruffian byla jednoznačně lepší, a vyhrála o 2 a 3/4 délky. A 9 délek za ní doběhla třetí klisna Let Me Linger.

Další dostih v Belmontu byl určen k prověření vítězů závodů Trojkoruny: Foolish Pleasure, Master Derby a Avatar. Ale Avatar se vrátila do Kalifornie aby se připravila na Swaps Stakes, takže uvolnila místo Ruffian. Očekával se tedy souboj Master Derby versus Ruffian. Jenže stáji Master Derby bylo zaplaceno 50,000 dolarů aby se nezůčastnila dostihu, což se stalo prvním případem, kdy závodiště platilo za nestartování koně.

Dav více jak 50 tisíc diváků se sešel do Belmont Parku 6. července aby byli svědky strhující bitvy mezi šampiony. 2 letá mladá klisna roku 1974 a 2 letý mladý hřebec roku 1974. Foolish Pleasure sice několik závodů ztratil, ale vyhrál 1975 Kentucky Derby. Klisnička stále neporažená, vyhrála zatím všech svých deset závodů, vždy v čele, vždy dokonalá. Dokonce vyhrála New York Filly Triple Crown. Pravděpodobně by byla závodila proti hřebečkům v Derby, kdyby neutrpěla vlasovou frakturu kosti zadní nohy, čímž skončila svou kariéru jako dvouletá a nebyla připravena na míli a čtvrt dlouhý květnový dostih. Foolish Pleasure a Ruffian čekal veliký souboj, hřebeček proti kobylce, byl to závod mezi pohlavími.

Jacinto Vasquez, který byl pravidelným jezdcem obou těchto výjměčných koní, byl postaven do složité pozice při vybírání si a rozhodl se pro klisničku. Braulio Baeza se tedy posadil na vítěze Kentucky Derby. Foolish Pleasure se vyřítil z boxů s hlavou v čele, ale Ruffian se rychle prodrala vpřed. Po první čtvrtině kdy běželi Ruffian s Foolish Pleasure bok po boku se Ruffian zvolna začla posouvat vpřed. Nejdřív nos, pak o hlavu a krk, začínala se odtrhávat. Pak už byla o půl délky před hřebcem. Davy stály na špičkách řvaly a povzbuzovaly, souboj začínal splňovat jejich nejlepší očekávání. Davy je hlasitě povzbuzovaly. Ovšem jak dvojice, stále bok po boku, míjela mílový sloupek, ozval se zvuk, který oba žokejové popsali "jako když se láme prkno", a velký boj skončil. Foolish Pleasure byl o délku vpřed, o dvě, o tři, o čtyři.

Ruffian byla zpomalena, její sezamové kůstky byly roztříštěné. Baeza s Foolish Pleasure byly najednou sami. Jacinito Vasquez, Ruffianin žokej, pochopil co se stalo a snažil se Ruffian zastavit, ale Ruffian zastavit rozhodně nechtěla. Mnoho koní by se s takovýmto zraněním zastavilo, ale ne Ruffian. Nachápala tu bolest, jediné co chtěla, bylo běžet, porazit toho hřebečka. Nemohla vystát skutečnost, že ji hřebeček předběhne a tak běžela dál a zranění si tím ještě zhoršovala. Ještě nikdy předtím jí žádný kůn v dostihu neukazoval záda. Rozdrtila si sezamové kůstky, přetrhala šlachy, strhala si kůži ze spěnek. Když její kopyto bezvládně viselo na noze, běžela po holých kostech...

Dříve ječící dav nyní sledoval v nastalém tichu jak ambulance s veterináři zamířila ke kobylce. Vyvinuli nadlidské úsilí zachránit mladou klisnu, přestože podle podle prvního posouzení jí dávali pouze 10% šanci na přežití. Před převozem jí dali vzdušnou dlahu a další jí dali ve stáji. Tým čtyř veterinářů a ortopedického lékaře se 12 hodin dřel aby dokázal nemožné. Během operace museli Ruffian dvakrát oživovat poté, co přestala dýchat. Nakonec operaci dokončili.

Avšak to nejhorší mělo teprve přijít. Anestezie vyšuměla a kobylka se probrala, desorientovaná, zmatená a v bolestech. Začala sebou divoce zmítat navzdory pokusům několika dozorců ji udržet. Polámala nové dlahy a způsobila si ještě větší zranění spěnky, veškerá dosavadní práce lékařů vzala zasvé. Protože veterináři věděli, že už by další operaci nezvládla, asi 20 minut po druhé hodině ráno ji navždy milosrdně uspali, aby už dále netrpěla. Vlajky v Belmontu byly staženy na půl žerdi toho dne, 7.července 1975.

Ironií osudu je, že i Ruffianiny rodiče stihl stejný konec, a oba zemřeli do dvou let od smrti jejich dcery. Shenanigans podstoupila nutnou operaci a při probírání z anestezie sebou tak zmítala že si zlomila dvě nohy. Byla šetrně utracena 21. května 1977. Jen pár dní po její smrti Reviewer utrpěl zlomeninu zadní nohy při neštěstí v padoku na Clairbone Farm, kde byl ustájen jako chovný hřebec. Přežil operaci, ale bohužel o 15 dní později, když mu měnili dlahy, se probral z anestezie a stal se nezvladatelným. Utrpěl nenapravitelné poškození již zraněné zadní nohy a musel být 21. července 1977 uspán...


Takto odešla Ruffian se svými rodiči shodou neštastných tragických událostí. Navzdory tomu, že její kariéra travala pouze 13 měsíců a soupeřila pouze proti svým vrstevníkům, Ruffian se u všech zařadila mezi skvělé dostihové běžce všech dob. Nejen že nikdy nebyla poražena až do svého zranění, ale dokonce ji v žádném závodu nikdy nikdo nepředběhl. Udělala nový traťový rekord v každém stakes dostihu, který vyhrála. Běhala vzdálenosti od 5 a 1/2 furlongu do 1 a 1/5 míle s průměrným vÍtězným odstupem 8 a 1/3 délky.

(horses-online.cz)

Red Rum

14. května 2016 v 12:18 | Mazel |  Repliky
Red Rum
(3. května 1965-18. října 1995)
Anglický plnokrevník
Byl namalován v roce 2005 a prodávan do roku 2007. Byl namalován speciálně pro Anglii.
Je namalován na moldu Lonesome Glory z roku 2000.

Byl mist v steeplechase. Vyhrál Grand National v roce 1973, 1974 a 1977 a také doběhl druhý v dalších vou letech 1975 a 1976. Red Rum startoval během své kariéry ve 110 dostizích, dosáhl 27 vítězství a jen třikrát nedoběhl do cíle! Z čistě matematického hlediska poměru vítězství k počtu startů nebo vyběhaných dotací nebyl tak úspěšný jako například Golden Miller, Arkle nebo Dawn Run, ale navzdory všem pochybnostem o sportovní hodnotě Velké národní mu právě starty v Aintree přinesly nesmírnou popularitu.

ModelRachel Alexandra

14. května 2016 v 12:10 | Mazel |  Repliky

Rachel Alexandra

(29. ledna 2006 v Kentucky)
Anglický plnokrevník
Namalována v roce 2010 a prodávala se až do roku 2011.
Je namalována na moldu Ruffian z roku 2006.

Je americká dostihová klisna a také kůň roku 2009. Když vyhrála v roce 2009 Preakness Stakes , druhý úsek Triple Crown , stala se první klisničkou, která vyhrála závod po 85 letech (poslední klisnička, která vyhrála byla Nellie Morse , v roce 1924). Vyhrála také závody v šesti státech (KY, LA, AR, MD, NY, NJ), na osmi různých tratích. V roce 2010 odešla do důchodu a do chovu, 22. ledna 2012 dala první hříbě Jesss Dream.
Rags to Riches

14. května 2016 v 12:04 | Mazel |  Repliky

Rags to Riches

(24. února 2004 v Kentucky)
Anglický plnokrevník
Namalována v roce 2008, spolčně s ní se dával krásný květinový přehoz. Je to orpavdu můj oblíbený model, krásně zpracovaný a velmi reálný a jí podobný.
Je namalovaná na moldu Ruffian z roku 2006.

Je americká závoní klisnička, která se v roce 2007 stala první klisnou, která vyhrála Belmont Stakes po 100 letech. Nelspíš i proto ji Breyer ihned namaloval jako produkci. Vyhrála také Kentucky Oaks a Churchill Downs. V roce 2006 byla šampionkou dvouletých klisen. Nyní žije v Irsku, žádný z jejích potomků zatím nic zvláštního nedokázal. Nejsou o ní vbec žádné informace což je velká škoda, klisna jako ona by si zasloužila plno slávy.

Phar Lap

14. května 2016 v 11:54 | Mazel |  Repliky

Phar Lap

(4. října 1926-5. dubna 1932)
Anglický plnokrevník
Byl namalován hned na dvou moldech a to v roce 1985 a byl prodávan do roku 1988 a následně v roce 2007 a byla to omezená edice pro Autrálii.
První verze je malována na moldu Phar lapa z roku 1985 a jedná se o starý model a byl jeho zakladatelem a prvním koněm, druhý model je Lonesome Glory z roku 2000 a jendá se o omezenou edici.

Phar Lap je bez diskuzí jedním z nejlepších dostihových koní v historii a každý dodnes na něj vzpomíná. I dnes 70 let po jeho umrtí se v Australii na něj neustále vzpomíná. V Melbournském muzeu můžete vidět vypreparovaného Phar Lapa a také jeho velmi velké srdce, které vážilo 6,3kg. Jeho kariera nezačal nejúspěšněji, začátky byly ve znamení proher až jako tříletý se ukázal jako naprosto jiný kůň. Úplně poprvné v historii dostihové sportu byl spáchan antentát a to právě na Phar Lapa, protože byl mco dobrý a byl trnem v očích mnoha konkurentů. Stal se 1. listopadu 1930 pár dní před Melbourne Cupem a byl v historii snad i poslední. Jelikož už neměl v Australii co dokazovat byl převezen do Ameriky kde všem ukázal kdo je. V úterý 5. dubna 1932 Phar Lap zemřel. Okolnosti kolem smrti byly velmi záhadné a nikdo se dosud nespokojil s důvodem umrtí: kolika. O Phar Lapovi byl natočen krásný film, kteýr všem mco doporučuji.

Phar lap model 1

Phar Lap model 2

Vypreparovaný Phar Lap v Melbournském muzeu.


Starty:

Dvouletý (5 startů - 1x první místo, 4x neumístěn)
23. února 1929 - neumístěn - STC (Rosehill) Nursery Handicap
2. března 1929 - neumístěn - Hawkesbury Two-Year-Old Handicap
16. března 1929 - neumístěn - STC (Rosehill) Nursery Handicap
1. dubna 1929 - neumístěn - AJC Waster Stakes
27. dubna 1929 - 1. místo - STC (Rosehill) Maiden Juvenile Handicap

Tříletý (20 startů - 13x první místo, 1x druhé místo, 2x třetí místo, 4x neumístěn)
3. srpna 1929 - neumístěn - AJC (WF) Denham Court Handicap
17. srpna 1929 - neumístěn - STC (Rosehill) Three-Year-Old Handicap
24. srpna 1929 - neumístěn - STC (Rosehill) Three & Four-Year-Old Handicap
31. srpna 1929 - neumístěn - AJC (WF) Warwick Stakes
14. září 1929 - 2. místo - AJC Chelmsford Stakes
21. září 1929 - 1. místo - STC Rosehill Guineas
5. října 1929 - 1. místo - AJC Derby na 1 1/2 míle v čase 2:31 1/4 (rekord)
9. října 1929 - 1. místo - AJC Craven Plate na 1 1/4 míle
2. listopadu 1929 - 1. místo - VRC Victoria Derby na 1 1/2 míle v čase 2:31 1/4 (rekord)
5. listopadu 1929 - 3. místo - VRC Melbourne Cup na 2 míle
15. února 1930 - 3. místo - VATC St George Stakes
1. března 1930 - 1. místo - VRC St Leger Stakes
6. března 1930 - 1. místo - VRC Governors Plate na 1 1/2 míle
8. března 1930 - 1. místo - VRC King´s Plate na 2 míle
12. dubna 1930 - 1. místo - AJC (WF) Chipping Norton Stakes na 1 1/4 míle
19. dubna 1930 - 1. místo - AJC St Leger Stakes
23. dubna 1930 - 1. místo - AJC Cumberland Stakes
26. dubna 1930 - 1. místo - AJC Plate na 2 1/4 míle
10. května 1930 - 1. místo - SAJC Elder Stakes
17. května 1930 - 1. místo - SAJC King´s Cup na 1 1/2 míle

Čtyřletý (16 startů - 14x první místo, 2x druhé místo)
30. srpna 1930 - 2. místo - AJC (WF) Warwick Stakes na 1 míli
13. září 1930 - 1. místo - AJC Chelmsford Stakes
20. září 1930 - 1. místo - STC (Rosehill) Hill Stakes na 1 míli
4. října 1930 - 1. místo - AJC Spring Stakes na 1 1/2 míle
8. října 1930 - 1. místo - AJC Craven Plate na 1 1/4 míle
11. října 1930 - 1. místo - AJC Randwick Plate na 2 míle
25. října 1930 - 1. místo - Moonee Valle W.S.COx Plate
1. listopadu 1930 - 1. místo - VRC Melbourne Stakes na 1 1/4 míle
4. listopadu 1930 - 1. místo - VRC Melbourne Cup na 2 míle
6. listopadu 1930 - 1. místo - VRC Linlithgow Stakes na 1 míli
8. listopadu 1930 - 1. místo - VRC C.B.Fisher Plate na 1 1/2 míle
14. února 1931 - 1. místo - VATC St George Stakes
21. února 1931 - 1. místo VATC Futurity Stakes
28. února 1931 - 1. místo - VRC Essendon Stakes na 1 1/4 míle
4. března 1931 - 1. místo - VRC King´s Plate na 1 1/2 míle
7. března 1931 - 2. místo - VRC C.M.Lloyd Stakes na 1 míli


Pětiletý (10 startů - 9x první místo, 1x osmé místo)
25. srpna 1931 - 1. místo - Williamstown Underwood Stakes na 1 míli
5. září 1931 - 1. místo - VATC Memsie Stakes na 1 míli
19. září 1931 - 1. místo - STC (Rosehill) Hill Stakes na 1 míli
3. října 1931 - 1. místo - AJC Spring Stakes na 1 1/2 míle
7. října 1931 - 1. místo - AJC Craven Plate na 1 1/4 míle
10. října 1931 - 1. místo - AJC Randwick Plate na 2 míle
24. října 1931 - 1. místo - Moonee Valley W.S.Cox Plate
31. října 1931 - 1. místo VRC Melbourne Stakes na 1 1/4 míle
3. listopadu 1931 - neumístěn (osmý) - VRC Melbourne Cup s obrovskou zátěží
leden 1932 - přeprava do USA

20. března 1932 - 1. místo - Aqua Caliente Handicap na 1 1/4 míle v traťovém rekordu

Northern Danceer

14. května 2016 v 11:40 | Mazel |  Repliky

Northern Dancer

(27. května 1961-16. listopadu 1990)
Anglický plnokrenvík
Namalován v roce 2012 v prodeji je možná ještě stále.
Je namalovaný na moldu Johna Henryho z roku 1988. Je to můj nejolíbenější model na tomto moldu. Celkově mám tohoto úžasnéh koně velmi ráda.

Jedná se o kanadského dostihového koně, který vyhrál Kentucky derby a Preakness Stakes a stal se otcem 20. století. 14x vyhrál první místo 2x druhé místo a 2x třetí msíto. Jeho linie potomků je v americe nazývaná jako nejvlivnější linie koní v historii Plnokrevníků. Byl zařazen do síně slávy a také do TOP 100 dostihových koní 20. století.

ModelNative Diver

14. května 2016 v 11:32 | Mazel |  Repliky

Native Diver

(16. dubna 1959-13. září 1967)
Anglický plnokrevník
Namalován v roce 1995 a v prodeji byl do roku 1996.
Jedná se o mold Phar Lapa z roku 1985, další starý model, ale poměrně hezký.

V Hollywood Parku v Inglewood vyhrál ttřikrát v řade Hollywood Gold Cup v letech 1965-1967. pokaždé dokončil s rychlejším časem. Zemřel 8 dní po té co vyhrál Del Mar Handicap v roce 1967, onemocněl kolikou. Byl převezen do ,,nemocnice,, koní University of California v Davisu a tam na druhý den bohužel zkolice podlehl. Vyrál 34 závodů, byl pohřben v Hollywood parku a následně přesunut do Del Mar.

modelMan O' War

14. května 2016 v 11:22 | Mazel |  Repliky

Man O' War

(29. března 1917- 1. listopad 1947)
Anglický plnokrevník
Namalován na moldu Man O' War, byl také prvním koněm na tomto moldu a jeho zakladatelem a to vše v roce 1967, tudíž se jedná opět o velmi starý model neli jeden z prvních, pro mě moc neoblíbený kvůli ružící ohlávce, která nejde nijak sundat.

Je považován za největšího plnokrenvíka všech dob. Během své kariéru těsně po 1. sv. válce vyhrál 20 dostihů z 21 startů. Byl jinak přezdíván jako ,,Big Red,,. Jeho otec Fair Play si svými zásluhy zasloužil místo v síni slávy. Po odchodu z dráhy začal Man o´War připouštět na Hinute Farm, potom to byla Faraway Farm. Dal celkem 379 hříbat, z čehož bylo 64 stakes vítězů. Jeho synem je i známý War Admiral, kterého si také představíme. Man o´War odešel ze světa ve věku třicet let na srdeční infarkt. Stalo se tak měsíc po tom, co zemřel jeho ošetřovatel Will Harbut na stejnou příčinu. Tělo Man o´Wara bylo nabalzámováno a převezeno do Kentucky Horse Parku.

ModelLonesome Glory

14. května 2016 v 11:12 | Mazel |  Repliky

Lonesome Glory

(1988-2002)
Anglický plnokrevník
Namalován na moldu Lonesome Glory, byl také první kůň tohoto moldu a to v roce 2000.
Bohužel pro mě jsem si dlouhou dobu myslela, že se jedná o klisnu ne o mužský rod :))

Byl to americký plnokrevní a specialista na Steeplechase. Získal 5x titul amerického šampionu steeplechase koně. V závodní kariéře, tkerá trvala od roku 1991-1999, běžel 42x, vy hrál 23 závodů, včetně nejdůležitějšího Breeder's cup Steeplechase.

Model