REKONSTRUKCE

Seabiscuit

26. srpna 2015 v 9:24 | Mazel

Seabiscuit


Plemeno: Anglický plnokrevník
Pohlaví: hřebec
Matka: Swing On
Otec: Hard Tack po Man O' War
Narozen: 1933 (zemřel 1946)
Model: John Henry 1988 - Seabiscuit 2003
Sbírka: Ano vlastním tento model
Film: Film byl natočen v roce 2003, USA (velmi doporučuji)

Legenda říká, že když se narodil - bylo to přesně v okamžiku východu Slunce. Nezáleží jestli je to pravda, nebo ne .... ale 23. května 1933 spatřil světlo světa zázrak ....
Do Ameriky přivezli plnokrevníky někdy před 300 lety a jejich soupeření na dostizích se okamžitě stalo populární. Ale jako v každém sportu, i v dostizích vývoj směřoval ke stále k menšímu počtu opravdu velkých a mimořádných utkání. 20. století pak zaznamenalo pouze pár dostihů, které se navždy vtiskly do paměti.
Seabiscuit
Jeho dědeček byl slavný plnokrevník Man O'War a otec jeho bratr Hard Tack - tak jak to už ve šlechtění někdy bývá. Dali mu jméno Seabiscuit (druh sušenek pro námořníky). Vyrůstal na farmě v Kentucky a byl pro majitele a trenéra zklamáním. Oproti všem předpokladům původu slavných předků - nevypadal nijak impozatně. Malého vzrůstu, nerad trénoval a rád spal a pochutnával si na všem možném. Bylo rozhodnuto ho stavět pouze v malých bezvýznamných závodech. Seabiscuit tak ve svých prvních 17 dostizích vždy skončil mezi posledními.
Malý, s ošklivými koleny a všemi podcenovaný Seabiscuit - nakonec všem dokázal - co velké srdce znamená ...
Legenda říká, že rozuměl lidské řeči. Všichni si z něho dělali legraci a vyjímkou nebyl ani jeho slavný trenér Fitzsimmons, který vyhrál s koněm Omahou v roce 1935 Trojnásobnou korunu (nejslavnější tři dostihy v Americe). Proto se Seabiscuit rozhodl, že přišel čas, aby jim ukázal ....
Jako dvouletý plnokrevník Seabiscuit běžel toho roku 35 dostihů - 5 jich vyhrál a 7 x doběhl jako druhý. Ani to však nestačilo k tomu, aby ho majitel nakonec neprodal za $8000 podnikateli Charlesu Howardovi v létě 1936. Nový trenér Tom Smith měl neortodoxní způsoby, jak se svými konmi zacházel - a Seabiscuit začal vyhrávat. Začal se stávat miláčkem dostihových fanoušků v Kalifornii a jeho sláva byla nakažlivá. Howard se proto rozhodl, že pošle Seabiscuit na Východ, aby tam běžel v tehdy mnohem prestižnějších dostizích, než byly ty na Západě.
Legenda říká .... že se závodění Seabiscuit zalíbilo natolik, že mu začaly narůstat nevyditelná křídla ...
Svých prvních 5 dostihů hladce vyhrál. Začali mu tedy postupně zvyšovat nesoucí váhu (handicap weights - imposts) .... a přesto vyhrával. Jak jeho sláva rostla, Amerika si kladla otázku: "Který kun je nejlepší?" To proto, že existovala ještě jedna legenda té doby - War Admiral, plnokrevník který vyhrál toho roku Trojnásobnou korunu. Byl to opravdu krásný kůn, vysoký a pyšný. Stejně jako jeho majitelé. Celé dva roky, 1937 a 1938 noviny spekulovaly - jestli dojde mezi těmito dvěma k utkání. Ti se něčemu podobnému úmyslně vyhýbali.
Dostihový závod století
V listopadu 1938 se však Amerika konečně dočkala. Jak už to bývá - Seabiscuit měl na své straně hlavně ty obyčejné lidi. Země se teprve velmi pomalu vzpamatovávala z hospodářské krize a on - malý, nevzhledný a tolikrát přehlížený - měl najednou šanci dokázat, že je lepší než ostatní. Na závodišti v Pimlico Race Course bylo do posledního místečka vyprodáno 40,000 míst a k rádiu usedlo famozních 40 milionů posluchačů. War Admiral byl jednoznačným favoritem (1-4 u všech sázkových kanceláří) a sázeli na jeho vítězství i mnozí nejvěrnější fanoušci Seabiscuit.

War Admiral - slavný vítěz "Trojnásobné koruny", krásný, vznešený a neporazitelný .... ?
Dostih, kdy proti sobě závodí jen dva koně - je vždy rychlejší a War Admiral byl pověstný svým děsivě rychlým startem. Seabiscuit naopak proslul chytrou taktikou a drtivým finišem. Nikdo však nevěděl, že jeho trenér ho tajně na tento druh dostihu připravuje a že zvuk startovního zvonu u něho vyvolává neočekávaně rychlý start.
Po zazvonění zvonu Seabiscuit vyrazil, jako by mu narostla křídla. Po 2O vteřinách vedl o celou délku a získal tak výhodnou pozici u ohrazení dráhy. Ale v polovině dostihu začal War Admiral dotahovat, a dokonce se i dostal do vedení. Žokej Woolf, který závodil Seabiscuit však na radu trenéra - jenž na tuto eventualitu byl připraven - koně uvolnil a nechal ho, aby viděl svého soupeře. Seabiscuit okamžitě zareagoval a znovu se dostal do vedení. Svůj náskok začal zvyšovat a do cíle doběhl o celé čtyři délky před svým soupeřem.

V roce 1938 byl Seabiscuit jmenován "Americkým koněm roku".


Seabiscuit zemřel ve 14 letech na infarkt, zajímavostí je, že místo jeho odpočinku si nechala rodina Howarda pouze pro sebe a veřejnosti zůstalo skryto.

Seabiscuit

Seabiscuit model

zdroj: diskutuj.me
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ruffi Ruffi | E-mail | Web | 26. srpna 2015 v 11:14 | Reagovat

Milouš! <3 Mám ho taky, ale jako CM Schleicha :D :3
Když dokázal vyhrát nad vítězem Trojkoruny, tak to byl fakt třídový kůň! :)
Film jsem viděla, je moc hezký, ale na mě moc dlouhý :D

2 Peepers Peepers | Web | 26. srpna 2015 v 11:24 | Reagovat

Seabiscuit je moc pěkný model :) film jsem viděla a strašně se mi líbil :3

3 Furesta Furesta | Web | 26. srpna 2015 v 11:33 | Reagovat

Hm. Nevím proč, ale přijde mi takový tuctový. Prostě jen kráčející hnědý kůň. :) Ale v USA má určitě jméno jak u nás Želda.

4 Teddy Pie Teddy Pie | Web | 26. srpna 2015 v 19:15 | Reagovat

Je to krásný model, úžasný kůň a film je taky moc pěkný :3 :)

5 Fancy-ss Fancy-ss | 28. srpna 2015 v 18:47 | Reagovat

Zrovna dneska jsem poprvé v životě viděla film Seabiscuit a je to nádherný příběh. Ve sbírce mám bohužel jen SM model War Admirala :)

6 Maty26 Maty26 | Web | 29. srpna 2015 v 6:56 | Reagovat

Je moc hezký. :-) Možná tuctový, ale mě se líbí....

7 Jeife Jeife | E-mail | Web | 29. srpna 2015 v 15:15 | Reagovat

:) hezký příběh ... zajímavé je, že každý významný kůň začíná neúspěchem a se špatnými vyhlídkami :D

8 ranc-u-zlate-podkovy ranc-u-zlate-podkovy | 1. září 2015 v 19:49 | Reagovat

Zaujalo me, jak v tech letech jeste byly legendy :)
Velice zajimavy a poutavy pribeh! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama