REKONSTRUKCE

Northern Dancer

21. srpna 2015 v 19:33 | Mazel

Northern Dancer


Plemeno: Anglický plnokrevník
Pohlaví: hřebec
Matka: Natalma (1957)
Otec: Nearctic (1954)
Model: John Henry-vyroben 2012

Northern Dancer se narodil 27. května 1961 v kanadském Národním hřebčíně. Majitel E.P. Taylorovi se hřebeček příliš nelíbil, byl malý a navíc oba jeho rodiče v chovu teprve začínali. Otec Nearctic zvítězil v 21 dostizích a matka Natalma se před Kentucky Oaks, jehož byla favoritkou, zranila. Přesunuta do chovu dala své první hříbě s třama bílýma ponožkama a lysinou, Northern Dancera...
Roční hřebeček byl nabídnut na dražbě k prodeji za 25 000 dolarů. Jenže ani kupcům se tento pozdní koník nelíbil. Tak se vrátil do své domovské stáje... Odtud putoval k trenéru Tomovi Fleemingovi, který ho připravil na start prvního dostihu dvouletých.
Stalo se tak 2. srpna 1963. Northern Dancer nečekaně zvítězil. O pár týdnů později vyhrál v Summer Stakes. Než byl poslán k novému trenérovi Horatiovi Lurovi, vyběhl ještě druhé místo ve Vandal Stakes. Následovalo další druhé místo v Cup and Saucer Stakes ve Woodbine. Na konci sezony se všemi podceňovaný hřebec přizdobil titulem Nejlepší kanadský dvouletý a odešel na zimní odpočinek.
Rok 1964 ukázal, že tříletý ročník je velmi silný. Z bojů před Kentucky derby ale vyšli nejlépe dva koně. Na západním pobřeží to byl elegantní hnědák Hill Rise, vítěz tří dostihů ze čtyř startů (mimo jiné Santa Anita Derby o 6 délek). Druhým byl Northern Dancer, vítěz čtyř dostihů z pěti startů (Flamingo Stakes, Bluegrass Stakes, Florida Derby). Všeobecně se více věřilo Hill Rise. Veřil mu více i žokej Bill Shoemaker, který jezdil oba dva, ovšem do Kentucky Derby si, samozřejmě, mohl vybrat jen jednoho. Volba padla na robustnějšího Hill Rise. V posledním dostihu před Derby, Bluegrass Stakes, už Northern Dancera sedlal Bill Hartack. Ten s hřebcem předtím dokázal jednou zvítězit, tak ho znal. V Kentucky Derby byl tedy favoritem Hill Rise. Za ním byl Northern Dancer a věřilo se také The Scoundrel a Quadrangle. Překvapit mohli i ostatní koně - Roman Brother, Mr. Brick a Dandyk. Po startu šel do vedení podle očekávání Mr. Brick, zatímco Northern Dancer se držel ve středu pole. Postupně se začal propracovávat dopředu, až vedl o dvě délky. Jenže to se znelíbilo Hill Rise, který postupně dotahoval a náskok zmenšoval. Štěstí nakonec stálo při Northern Dancerovi, který zvítězil o půl délky v čase 2:0, novém traťovém rekordu, který byl "vylepšen" jen Secretariatem o čtvrt století později. Do Preakness Stakes, druhého závodu trojkoruny, nastupoval Hill Rise opět jako favorit. Asi díky úžasné "stíhací jízdě" kterou předvedl na Northern Dancera v Derby. Oba hřebci byli ve skvělé formě, jenže Northern Dancer tentokrát všem dokázal, že na Hill Rise prostě má. Zvítězil jasně o 2 délky. Před Belmont Stakes byl Northern Dancer konečně favoritem. Jenže obrovská zátěž, kterou nesl, mu znemožňovala zvítězit. Doběhl vyčerpaný až na třetím místě za Quadrangle a Roman Brother. Sny o trojkoruně se rozplynuly jako obláček dýmu... Na další start, klasické Queen´s Plate se hřebec vrátil domů do Kanady. Dostih se odběhl 30. června a stal se záležitostí Northern Dancera, který lehce zvítězil. Nato měl startovat v Travers, "letním derby", jenže si nešťastně zranil šlachu na noze a musel být stažen nejen z tohoto dostihu, ale i ze všech následujících.
A tak Northern Dancer zahájil svoji kariéru v chovu, která byla ještě úspěšnější, než ta dostihová. Působištěm se stalo jeho rodné místo. Připouštěcí poplatek zněl:10 000 dolarů. Hned první ročník hříbat přinesl skvělé koně. Byl to např. Vice Regal, kanadský Šampion dvouletých a pozdější Kůň roku. Z druhého ročníku vzešel Nijinsky, prodaný jako roček za 84 000 dolarů. V Evropě si vedl skvěle, jako dvouletý zůstal neporažen a získal titul Šampion dvouletých v Irsku a Anglii. Jako tříletý pak po 35 letech získal místní trojkorunu a opět tituly.
Northern Dancer v sobě skrýval obrovský chovný potenciál, protože v dalších letech se to na drahách jen hemžilo jeho výtečnými potomky.

Northern Dancer je považován za nejlepšího plemeníka všech dob. Například jeho ročník 1966 čítal 21 hříbat a z 18 startů vzešlo 10 vítězů. Northern Dancer se stal Šampionem plemeníků v USA v letech 1971 a 1977 a v Anglii v letech 1970, 1977, 1983 a 1984. Roku 1981 bylo 14 jeho potomků prodáno za 3 300 000 dolarů, což je bezmála 236 000 dolarů za hříbě!
Během ani ne 10 let získal Northern Dancer rozhodující vliv v rodokmenech vítězů. A navíc se ukázalo, že jeho synové jsou v chovu neméně dobří. Šest jeho synů či vnuků figuruje v Chefs-de-race, kde stojí i on sám. Jeho linie je na světe dominující už témeř 30 let a příklady letošních gr. vítězů, umístěných a šampiónů ukazují že linie Northern Dancer jen tak nepustí otěže světové nadvlády. Stačí se podívat do rodokmenů výše uvedených. Northern Dancer sice zářil spíš jako fenomenální otec plemeníků, ale i jeho matky či vnučky daly takové koně jako: Arazi, Noverre, Roar, Rhythm, Medaille'd Or, Brief Truce, D'Accord, Southern Halo, Term Limits, Northern Blossom, Aptitude, Ryafan, Dr.Devious, Love Divine, Oh Nellie, Saytarra, Touch Gold, With Aproval, Izvestia či Lammtarra.
Northern Dancer byl zařazen do Síně slávy a ke konci 20. stol. i do Top-100 nejlepších dostihových koní USA. Do roku 1986 působil v chovu, roku 1987 odešel do "penze", kterou si užíval až do roku 1989, na jenož sklonku uhynul. Northern Dancer, malý pouze vzrůstem...

Northern DancerModel Northern Dancer

Model jsem si vybrala proto, že miluji plnokrevníky. Zrovna Northern je pradědeček moji bývale kobylky a jsem na něj i na ni moc hrdá :) Northern byl vážně dokonalý a nádherný kůň :)


text z horses-online.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Furesta Furesta | Web | 21. srpna 2015 v 20:51 | Reagovat

Hm. Vypadá zajímavě.

2 Teddy Pie Teddy Pie | Web | 21. srpna 2015 v 21:06 | Reagovat

Byl to vážně skvělý kůň :) Už se těším na další :3

3 Haník Haník | 22. srpna 2015 v 23:23 | Reagovat

Wow, úžasné! Je fakt skvělý :)

4 liška liška | Web | 24. srpna 2015 v 11:59 | Reagovat

Byl to malý velký pán :). Je škoda, že byl zprvu podceňován. A tak skvěle se to povedlo... je nádherný :) A život měl krásný... a všude možně budou jeho památečky, potomci :)

5 Ruffi Ruffi | E-mail | Web | 24. srpna 2015 v 15:10 | Reagovat

''Malej, ale šikovnej'' :D
Můj oblíbenec, fakt srdcovka :3
Mold se mi moc moc líbí, podle mě nemá chybu :3

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama